Ferenc pápa szerdán a klímaváltozás hatásaira hívta fel a figyelmet, és arra figyelmeztetett, hogy "a világ, amelyben élünk, összeomlóban van, és talán közeledik a törésponthoz" - számolt be a CNBC.
Hatalmas, több mint 400 milliárd eurónyi forrás áll rendelkezésre a fenntarthatósági célok elérésére az EU 7 éves költségvetési ciklusában, amelynek egy része ráadásul közvetlenül lehívható. Önkormányzatok, felsőoktatási intézmények és cégek, illetve ezek konzorciumai pályázathatnak különböző forrásokra, például a Horizon Europe vagy a LIFE Programme is reális, vonzó alternatíva lehet az innovációk finanszírozására. Dr. Petri Bernadett a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda ügyvezető igazgatója a Portfolio Sustainable World 2023 konferencián elmondta: nagyon fontos, hogy az érintett szereplők – akár szakértő segítség bevonásával – felkészüljenek a teljesen újfajta szemléletet igénylő pályázati eljárásokra. A szervezet ezért pályázatfigyelő, pályázatíró, és a forrásszerzés egyéb folyamatait segítő szolgáltatást nyújt az ügyfelek számára, hogy eredményesen pályázhassanak a közvetlenül lehívható forrásokra.
A várakozások alapján nagy terhet fog a vállalatoknak jelenteni a fenntarthatósági jelentések elkészítése. Első körben legalább 1000-1500 hazai céget érint a jogszabályi előírás, a CSRD alapján pedig a jelentéstételi kötelezettség hamarosan minden magyar középvállalatra vonatkozik majd. A döntés a vezetőké: egy nagyon körülményes procedúra során, akár még büntetést is kockáztatva, analóg módon gyűjtik és dolgozzák fel a jelentéshez szükséges adatokat vagy digitalizálnak. Az biztos, hogy érdemes minél előbb elkezdeni a jelentéskészítési munkára való felkészülést, a DMS One szakértője, Imre Andrea szerint a CSRD irányelv által elvárt adatközpontú jelentéskészítéshez folyamatszemléletű optimalizációra van szükség.
Összefort a gazdasági élet és a fenntarthatóság minden területe, nincs finanszírozás a zöld szempontok nélkül, az energiapiac jövőjét is a megújuló energiamegoldások dominálják, az agrárium egyre inkább szakítani kénytelen a hagyományos, eddig megszokott megoldások alkalmazásával, de a közlekedésszervezés, a városok, épületek, ingatlanpiaci folyamatokat is a környezeti szempontok határozzák meg. Az üzleti világ legnagyobb vállalatai, és már a kisebbek is az ESG szempontoknak való megfelelés jegyében hoznak stratégiai döntéseket, ebben a szellemben választanak fejlesztési pályákat. Nem a jövő, hanem a jelenünk gazdasági folyamatai alakultak át. Minden iparág, minden szereplőjét érintik azok a kérdések, amiket a szeptember 12-i Sustainable World konferencián, a fenntartható üzleti élet találkozóján feszegetünk.
Az építőipar és az épületüzemeltetés felelős a globális széndioxidkibocsátás 40%-áért, ezért is kulcsfontosságú, hogy a szektorban elkezdtek a fenntarthatóság témakörével foglalkozni. A hazai ágazatban meghatározónak számító Market Csoport jelenleg a 2025-ig tartó, ötéves fenntarthatósági ciklusának felénél tart. Ennek részeként a tavalyi évben a magyar tulajdonú építőipari vállalatok közül elsőként készítette el fenntarthatósági jelentését. A cégcsoport fenntarthatósági céljairól és a stratégia részleteiről Végh Stellát, a cég fenntarthatósági referensét kérdezte a Portfolio.
Az Európai Unió országai nem tudták elfogadni a klímadiplomáciáról szóló állásfoglalást, mivel a hétfői tárgyaláson az uniós tisztviselők megosztottak voltak abban, hogy az atomenergiának a zöld átmenetben betöltött szerepe mi legyen. Magyarország lett az atomvita egyik főszereplője Franciaország mellett, de szembekerült Németországgal.
Az ESG-szempontok már régóta formálják a befektetések világát. A mozgalom és a köré épült intézményrendszer sikere egyelőre ugyan vita tárgya, ám pénzügyi súlya vitathatatlan, és számtalan gazdasági szektorban van erős befolyása. A fintech cégek mindig úttörők voltak a fejlesztésekben, ráadásul a célközönségük egy jelentős része éppen ahhoz a korosztályhoz tartozik, amelyik leginkább szem előtt tartja a környezetvédelmi és szociális értékeket. A pénzügyi innovátorok így különösen fontos szerepet tölthetnek be a befektetési tevékenység ESG-kritériumok szerinti átalakításában.
A világnak egyelőre szüksége van a kőolajra és földgázra, de fejleszteni kell a fenntartható energiaforrások kihasználását - mondta Elon Musk dél-afrikai származású amerikai üzletember hétfőn egy norvégiai konferencián.
"Teljesen újra kell rajzolni a közgazdaságtant, és a pénzügyi rendszert is át kell alakítani" - hangzott el a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértőinek fenntartható gazdaságról szóló kerekasztal-beszélgetésén. Virág Barnabás, az MNB alelnöke a pénzügyi rendszer hosszú távú szemléletre való felkészítéséről, illetve a jegybank szerepéről beszélt, míg Dr. Aszódi Attila, a BME Természettudományi Karának dékánja a zöld átállás technológián alapuló támogatásával és a háború okozta energiapiaci változásokkal kapcsolatban szólalt meg.
Az új kriptodeviza-szabály - amely az eddiginél alacsonyabb elvonással fehérítené ki a hazai piacot - növelheti az érdeklődést Magyarország iránt Izer Norbert adóügyi államtitkár szerint. Több tízezer embernek lehet ilyen megtakarítása, összességében akár háromszázmilliárd forint értékben is, írta mai számában a Magyar Nemzet.
A magyar pénzügyi rendszer környezeti fenntarthatóságáról szóló „Zöld Jelentést” publikál a jegybank, a jelentés évente fog megjelenni, az első tanulmányt ma mutatták be. Jelenleg a magyar gazdaság a „zölddé válási folyamat” elején van, és a bankoknak is sok a tennivalója, ugyanakkor a COVID-járvány árnyékában is történt több fontos előrelépés a területen. Az MNB négy szabályozói lépéssel támogatja a közeljövőben a gazdaság zöldebbé válási folyamatát.
Erre vár a fél ország.
Interjút adott a miniszterelnök.
Mégsem pályázik a szenátori székre Eric Trump felesége.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?